Information » Medaljer » Tildelinger

Tildelinger af medaljer

C.F. Hansen Medaillen

image image

Med C.F. Hansen Medaillen kan Akademiet hædre et menneske for fremragende arbejde inden for den bundne kunst. C.F. Hansen Medaillen er den højeste udmærkelse, Akademiet kan tildele en arkitekt.



2014     Arkitekt Stig Lennart Andersson  (motivering og værker)
2013     Arkitekt Jan Gehl  (motivering og værker)
2012     Arkitekt Jan Søndergaard  (motivering og værker)
2011     Arkitekt Ulrik Plesner  (motivering og værker)
2010     Arkitekt Erik Hansen  (motivering og værker)
2009     Arkitekt Kim Herforth Nielsen  (motivering og værker)
2008     Arkitekt Dorte Mandrup-Poulsen  (motivering og værker)
2006     Arkitekt Tyge Arnfred  (motivering)
2006     Arkitekt Lene Tranberg  (motivering)
2004     Maler Gutte Eriksen  (motivering)
2004     Arkitekt Poul Ingemann  (motivering)
2004     Arkitekt Poul Ingemann  (motivering)
2003     Arkitekt Jørn Palle Schmidt  (motivering)
2002     Arkitekt Hanne Kjærholm  (motivering)
2002     Arkitekt Grethe Meyer  (motivering)
2000     Arkitekt Niels Fagerholt  (motivering)
2000     Arkitekt Hans Munk Hansen  (motivering)
2000     Arkitekt Knud Munk  (motivering)
1999     Arkitekt Gehrdt Bornebusch  (motivering)
1998     Arkitekt Erik Møller 
1996     Arkitekt Sven-Ingvar Andersson 
1995     Arkitekt Erik Korshagen 
1993     Arkitekt Karen & Ebbe Clemmensen 
1993     Arkitekt Knud Holscher 
1992     Arkitekt Gertrud Vasegaard 
1992     Arkitekt Inger & Johannes Exner 
1991     Designer Nanna Dietzel 
1991     Arkitekt Otto Weitling 
1989     Arkitekt Erik Christian Sørensen 
1989     Arkitekt Vibeke Klint 
1988     Arkitekt Johan Richter 
1987     Arkitekt Knud Friis + Elmar Moltke Nielsen 
1986     Tegnestuen Vandkunsten  
1985     Arkitekt Henning Larsen 
1983     Arkitekt Jørgen Bo 
1982     Arkitekt Hans J. Wegner 
1980     Arkitekt Viggo Møller-Jensen 
1979     Arkitekt Vilhelm Wohlert 
1978     Arkitekt Lis Ahlmann 
1977     Arkitekt Steen Eiler Rasmussen 
1973     Arkitekt Peter Bredsdorff 
1972     Arkitekt Børge Mogensen 
1971     Arkitekt Mogens Lassen 
1967     Arkitekt Jørn Utzon 
1966     Arkitekt F.C. Lund 
1963     Arkitekt Mogens Koch 
1955     Arkitekt Arne Jacobsen 
1954     Arkitekt Kaare Klint 
1954     Arkitekt Vilh. Lauritzen 
1950     Arkitekt Ejnar Dyggve 
1947     Arkitekt C.F. Møller 
1947     Arkitekt Kay Fisker 
1945     Arkitekt G.N. Brandt 
1943     Arkitekt Ivar Bentsen 
1926     Billedkunstner Holger Jacobsen 
1923     Arkitekt P.V. Jensen Klint 

Thorvaldsen Medaillen

image image

Med Thorvaldsen Medaillen kan Akademiet for hædre et menneske for fremragende arbejde inden for den frie kunst. Thorvaldsen Medaillen er den højeste udmærkelse, Akademiet kan tildele en billedkunstner.



2014     Billedhugger Martin Erik Andersen  (motivering og værker)
2013     Billedkunstner Kirsten Dehlholm  (motivering og værker)
2013     Billedkunstner Olafur Eliasson  (motivering og værker)
2012     Fotograf Kirsten Klein  (motivering og værker)
2011     Billedhugger Eva Koch  (motivering og værker)
2011     Billedkunstner Freddie A. Lerche  (motivering og værker)
2010     Billedhugger Elisabeth Toubro  (motivering og værker)
2010     Billedhugger Morten Stræde  (motivering og værker)
2009     Billedhugger Christian Lemmerz  (motivering og værker)
2008     Maler Erik Hagens  (motivering og værker)
2006     Maler Jørgen Rømer  (motivering)
2005     Billedhugger Kirsten Justesen  (motivering)
2005     Billedkunstner Jytte Rex  (motivering)
2004     Maler Troels Wörsel  (motivering)
2003     Billedhugger Ingvar Cronhammar  (motivering)
2002     Billedhugger Kirsten Ortwed  (motivering)
2001     Maler Ole Sporring  (motivering)
2000     Billedhugger Thomas Bang  (motivering)
2000     Billedhugger Kirsten Lockenwitz  (motivering)
2000     Maler Ingálvur av Reyni  (motivering)
1999     Billedhugger Torben Ebbesen  (motivering)
1999     Maler Jørgen Boberg  (motivering)
1998     Maler Stig Brøgger 
1997     Maler John Olsen 
1997     Maler Richard Winther 
1996     Billedhugger Bjørn Nørgaard 
1995     Maler Sven Havsteen-Mikkelsen 
1994     Billedhugger Mogens Møller 
1992     Billedhugger Egon Fischer 
1992     Billedhugger Hein Heinsen 
1991     Maler Ib Geertsen 
1990     Maler Christian Daugaard 
1989     Maler Jørn Larsen 
1988     Maler Albert Mertz 
1987     Maler Per Kirkeby 
1986     Maler Frede Christoffersen 
1986     Maler Else Fischer-Hansen 
1986     Maler Rasmus Nellemann 
1985     Billedhugger Ib Braase 
1984     Maler Mogens Andersen 
1984     Maler Jane Muus 
1984     Maler Arne Haugen Sørensen 
1983     Maler Kasper Heiberg 
1982     Maler Paul Gadegaard 
1980     Maler Gunnar Aagaard Andersen 
1979     Maler Jørgen Haugen Sørensen 
1979     Maler Dan Sterup-Hansen 
1978     Maler Ole Kielberg 
1978     Maler Sven Dalsgaard 
1978     Maler Ole Schwalbe 
1977     Billedhugger Bent Sørensen 
1977     Maler Franciska Clausen 
1976     Maler Anna Klindt Sørensen 
1976     Billedhugger Gottfred Eickhoff 
1975     Billedhugger Gunnar Westman 
1974     Maler Søren Georg Jensen 
1973     Billedhugger Willy Ørskov 
1973     Maler Else Alfelt 
1973     Maler Karl Bovin 
1972     Maler Søren Hjorth Nielsen 
1972     Billedhugger Erik Thommesen 
1971     Maler Knud Agger 
1971     Billedhugger Sonja Ferlov Mancoba 
1971     Maler Peter Alsing Nielsen 
1970     Maler Wilhelm Freddie 
1969     Maler Paul Gadegaard 
1969     Maler Ejler Bille 
1968     Maler Richard Mortensen 
1968     Billedhugger Knud Nellemose 
1968     Maler Povl Christensen 
1967     Maler Lauritz Hartz 
1967     Billedhugger Robert Jacobsen 
1966     Maler Harald Leth 
1966     Maler Svend Johansen 
1965     Maler Niels Lergaard 
1965     Billedhugger J. Gudmundsen-Holmgreen 
1964     Maler Georg Jacobsen 
1963     Maler Palle Nielsen 
1963     Maler Carl-Henning Pedersen 
1963     Billedhugger Axel Poulsen 
1961     Maler Erik Hoppe 
1960     Billedhugger Henrik Starcke 
1957     Maler William Scharff 
1956     Maler Laura Brun-Pedersen 
1954     Billedhugger Astrid Noack 
1952     Maler Elof Risebye 
1952     Arkitekt Ole Søndergaard 
1951     Maler Ebba Carstensen 
1950     Billedhugger Adam Fischer 
1950     Billedhugger Jean Gauguin 
1948     Billedhugger Rasmus Harboe 
1948     Maler Jais Nielsen 
1946     Maler Jens Søndergaard 
1946     Maler Aksel P. Jensen 
1944     Maler Svend Hammershøj 
1944     Maler Hans Knudsen 
1944     Billedhugger Johs. C. Bjerg 
1944     Billedhugger E. Utzon Frank 
1943     Maler Oluf Høst 
1942     Maler Olaf Rude 
1941     Maler Aksel Jørgensen 
1941     Maler Johannes Larsen 
1940     Maler Sigurd Swane 
1940     Billedhugger Mogens Bøggild 
1937     Billedhugger Gerhard Henning 
1937     Maler Niels Skovgaard 
1936     Billedhugger N. Hansen-Jacobsen 
1934     Maler Johan Rohde 
1933     Maler Niels Larsen Stevns 
1932     Billedhugger Anne Marie Carl Nielsen 
1930     Billedhugger C.J. Bonnesen 
1927     Maler Fritz Syberg 
1925     Maler Karl Jensen 

Eckersberg Medaillen

image image

Med Eckersberg Medaillen kan Akademiet udmærke et menneske, der har ydet en indsats af høj kunstnerisk kvalitet inden for den frie eller den bundne kunst



2014     Billedkunstner Finn Naur Petersen  (motivering og værker)
2014     Billedkunstner Jesper Just  (motivering og værker)
2014     Billedkunstner Kirstine Roepstorff  (motivering og værker)
2014     Arkitekterne Pernille Schyum Poulsen og Jan Albrechtsen   (motivering)
2013     Billedkunstner Bodil Nielsen  (motivering og værker)
2013     Arkitekt Kristine Jensen  (motivering og værker)
2013     Billedkunstner Frans Jacobi  (motivering og værker)
2013     Billedkunstner Søren Martinsen  (motivering og værker)
2012     Billedkunstnerne Michael Elmgreen og Ingar Dragset  (motivering og værker)
2012     Arkitekt Marianne Levinsen  (motivering og værker)
2012     Billedkunstner Marianne Hesselbjerg  (motivering og værker)
2012     Billedkunstner John Kørner  (motivering og værker)
2011     Arkitekt Poul Ove Jensen  (motivering)
2011     Arkitekt Louis Becker  (motivering og værker)
2011     Billedkunstner Ursula Reuter Christiansen  (motivering og værker)
2011     Billedkunstner Erik Varming  (motivering og værker)
2010     Arkitekt Anna Maria Indrio  (motivering og værker)
2010     Arkitekt Thomas Carstens  (motivering og værker)
2010     Arkitekterne Nils Holscher, Mikkel Nordberg og Claus Sivager  (motivering og værker)
2010     Billedhugger Peter Callesen  (motivering og værker)
2010     Billedhuggerne Kirsten Dufour og Finn Thybo Andersen  (motivering og værker)
2009     Arkitekt Kim Holst Jensen  (motivering og værker)
2009     Billedhugger Jesper Rasmussen  (motivering og værker)
2009     Billedhugger Ole Broager  (motivering og værker)
2009     Maler Inge Ellegaard  (motivering og værker)
2009     Maler Leonard Forslund  (motivering og værker)
2008     Arkitekt Karen Exner  (motivering)
2008     Billedhugger Henrik B. Andersen  (motivering og værker)
2008     Billedhugger Sophia Kalkau  (motivering og værker)
2008     Billedhugger Lilibeth Cuenca Rasmussen  (motivering og værker)
2008     Maler Kaspar Bonnén  (motivering og værker)
2008     Arkitekterne Mads Bjørn Hansen og Mette Tony  (motivering og værker)
2007     Arkitekt Troels Troelsen  (motivering og værker)
2007     Billedhugger Jens Haaning  (motivering og værker)
2007     Billedhugger Kerstin Bergendal  (motivering og værker)
2007     Maler Cai-Ulrich von Platen  (motivering og værker)
2007     Maler Poul Pedersen  (motivering)
2007     Maler Per Marquard Otzen  (motivering)
2006     Billedhugger Jytte Høy  (motivering)
2006     Billedhugger Erland Knudssøn Madsen  (motivering)
2006     Billedhugger Jørgen Carlo Larsen  (motivering)
2006     Maler Peter Holst Henckel  (motivering)
2006     Maler Malene Landgreen  (motivering)
2006     Arkitekt Signe og Christian Cold tegnestuen Entasis  (motivering)
2005     Billedhugger Steen Høyer  (motivering)
2005     Arkitekterne Bjarke Ingels og Julien de Smedt  (motivering)
2005     Billedhugger Jørgen Michaelsen  (motivering)
2005     Billedhugger Ellen Hyllemose  (motivering)
2005     Maler Vibeke Mencke Nielsen  (motivering)
2005     Maler Tal R  (motivering)
2005     Fotograf Per Bak Jensen  (motivering)
2005     Billedhugger Henning Christiansen  (motivering)
2004     Arkitekt Jeppe Aagaard Andersen  (motivering)
2004     Arkitekt Dorte Mandrup-Poulsen  (motivering)
2004     Billedhugger Martin Erik Andersen  (motivering)
2004     Billedkunstner Olafur Eliasson  (motivering)
2004     Billedhugger Søren Jensen  (motivering)
2004     Maler Claus Carstensen  (motivering)
2004     Maler Leif Kath  (motivering)
2003     Maler Peter Bonde  (motivering)
2003     Maler Mogens Gissel  (motivering)
2003     Arkitekterne Nille Juhl-Sørensen og Erik Sørensen  (motivering)
2003     Arkitekt Torben Schønherr  (motivering)
2003     Billedhugger Eva Koch  (motivering)
2002     Maler Viera Collaro  (motivering)
2002     Maler Nils Erik Gjerdevik  (motivering)
2002     Arkitekt Stig Lennart Andersson  (motivering)
2002     Arkitekt Søren Robert Lund  (motivering)
2002     Billedhugger Øivind Nygård  (motivering)
2002     Billedhugger Finn Reinbothe  (motivering)
2001     Maler Jes Fomsgaard  (motivering)
2001     Maler Michael Kvium  (motivering)
2001     Arkitekt Knud Fladeland Nielsen  (motivering)
2001     Arkitekt Kim Utzon  (motivering)
2001     Billedhugger Lone Høyer Hansen  (motivering)
2001     Billedhugger Anita Jørgensen  (motivering)
2000     Maler Per Arnoldi  (motivering)
2000     Billedkunstner Mogens Otto Nielsen  (motivering)
2000     Maler Nina Sten-Knudsen  (motivering)
2000     Arkitekt Georg Rotne  (motivering)
2000     Billedhugger Morten Stræde  (motivering)
1999     Maler Jesper Christiansen  (motivering)
1999     Maler Peter Lautrop  (motivering)
1999     Arkitekt Mogens Breyen  (motivering)
1999     Arkitekt Nielsen og Nielsen  (motivering)
1999     Arkitekt Schmidt, Hammer og Lassen  (motivering)
1999     Billedhugger Ane Mette Ruge  (motivering)
1999     Billedhugger Elisabeth Toubro  (motivering)
1998     Maler Henrik Have 
1998     Maler Frithioff Johansen 
1998     Billedkunstner Jytte Rex 
1998     Arkitekt Theo Bjerg 
1998     Arkitekt Niels Vium 
1998     Billedhugger Christian Lemmerz 
1997     Maler Erik Hagens 
1997     Maler Karin Birgitte Lund 
1997     Arkitekt Jens Fredslund 
1997     Arkitekt Poul Ingemann 
1997     Maler Eric Andersen 
1997     Billedhugger Margrete Sørensen 
1996     Maler Erik A. Frandsen 
1996     Maler Sys Hindsbo 
1996     Maler Bent Karl Jacobsen 
1996     Maler Aksel Jensen 
1996     Billedkunstner Kehnet Nielsen 
1996     Maler Lene Adler Petersen 
1996     Arkitekt Mads Møller 
1996     Arkitekt Jan Søndergaard 
1996     Billedhugger Kirsten Justesen 
1996     Billedhugger Thorbjørn Lausten 
1995     Maler Merete Barker 
1995     Maler Troels Wörsel 
1995     Filminstruktør Jørgen Roos 
1995     Arkitekt Mogens Boertmann 
1995     Arkitekt Nils Fagerholt 
1995     Billedhugger Kirsten Ortwed 
1994     Maler Peter Brandes 
1994     Maler Otto Lawaetz 
1994     Maler Inge Lise Westman 
1994     Arkitekt Boje Lundgaard + Lene Tranberg 
1994     Billedkunstner Kirsten Dehlholm 
1993     Arkitekt Svend Kirk Axelsson 
1993     Billedhugger Ingvar Cronhammar 
1992     Maler Kai Lindemann 
1992     Billedhugger Per Neble 
1991     Maler Jens Birkemose 
1991     Maler Stig Brøgger 
1991     Arkitekt Claus Bjarrum 
1991     Arkitekt Jørgen Hauxner 
1991     Billedhugger Torben Ebbesen 
1990     Maler Jørgen Boberg 
1990     Maler Helle Thorborg 
1990     Arkitekt Tage Lyneborg 
1990     Billedhugger Thomas Bang 
1989     Billedkunstner Freddie A. Lerche 
1989     Maler Gudrun Poulsen 
1989     Maler Ole Heerup 
1989     Maler Eiler Kragh 
1989     Arkitekt Carsten Hoff 
1989     Arkitekt Susanne Ussing 
1989     Billedhugger Peter Bonnén 
1988     Maler Leif Lage 
1988     Maler Finn Mickelborg 
1988     Arkitekt Erik Krogh 
1988     Arkitekt Hans Munk Hansen 
1988     Billedhugger Hanne Varming 
1988     Billedhugger Mogens Møller 
1987     Maler Nanna Hertoft 
1987     Maler Frank Rubin 
1987     Arkitekt Sven-Ingvar Andersson 
1987     Arkitekt Ulrik Plesner 
1986     Maler Jørgen Rømer 
1986     Maler Arne Johannessen 
1986     Billedhugger Kirsten Lockenwitz 
1986     Maler Ingálvur av Reyni 
1986     Arkitekt Carsten Juel-Christiansen 
1986     Billedhugger Hein Heinsen 
1985     Maler Seppo Mattinen 
1985     Maler Elsa Nielsen 
1985     Maler John Olsen 
1985     Maler Agnete Therkildsen 
1985     Arkitekt Hanne Kjærholm 
1985     Arkitekt I.P. Junggreen Have 
1984     Maler Mogens Jørgensen 
1984     Maler Tonning Rasmussen 
1984     Maler Hans Chr. Rylander 
1984     Maler Kurt Trampedach 
1984     Arkitekt Finn Monies 
1984     Billedhugger Ole Christensen 
1983     Maler Knud Hansen 
1983     Maler Søren Kjærsgaard 
1983     Maler Mogens Lohmann 
1983     Maler Ole Sporring 
1983     Arkitekt Inger & Johannes Exner 
1983     Arkitekt Jørgen Vesterholt 
1983     Billedhugger Alev Siesbye 
1982     Maler Sven Hauptmann 
1982     Maler Anders Kirkegaard 
1982     Maler Franka Rasmussen 
1982     Maler Anna Maria Lütken 
1982     Arkitekt Knud Preisler 
1982     Tegnestuen Vandkunsten  
1982     Arkitekt Claus Bonderup 
1982     Maler Gudrun Steenberg 
1981     Maler Vera Myhre 
1981     Maler Karin Nathorst Westfelt 
1981     Arkitekt Knud Munk 
1980     Maler Emil Gregersen 
1980     Arkitekt Erik Korshagen 
1980     Billedhugger Niels Guttormsen 
1980     Billedhugger Børge Jørgensen 
1980     Billedhugger Bjørn Nørgaard 
1979     Maler Henning Damgård-Sørensen 
1979     Maler Else Fischer-Hansen 
1979     Maler Arne Ungermann 
1979     Billedhugger Eva Sørensen 
1978     Maler Ib Geertsen 
1978     Maler Poul Gernes 
1978     Maler Jørn Larsen 
1978     Maler Tage Stentoft 
1978     Arkitekt Knud Peter Harboe 
1978     Arkitekt Hans Dissing og Otto Weitling 
1977     Maler Gunnar Aagaard Andersen 
1977     Arkitekt Erik Hansen 
1976     Maler Alfred Madsen 
1976     Maler Niels Macholm 
1976     Arkitekt Eivind Lorenzen 
1975     Maler Arne Haugen Sørensen 
1975     Arkitekt Philip Arctander 
1975     Arkitekt Hans Henrik Engquist 
1975     Billedhugger Egon Fischer 
1974     Maler Henrik Buch 
1974     Maler Rasmus Nellemann 
1974     Billedhugger Gert Nielsen 
1973     Maler Helge Bertram 
1973     Arkitekt Gehrdt Bornebusch  (motivering)
1973     Arkitekt Max Brüel 
1973     Arkitekt Sven Hansen 
1973     Arkitekt Jørgen Selchau 
1973     Billedhugger Erik Lynge 
1972     Maler Knud Hvidberg 
1972     Maler Johannes Carstensen 
1972     Arkitekt Vibeke Klint 
1972     Væveren Anna Thommesen 
1972     Billedhugger Sigrid Lütken 
1972     Billedhugger Jens-Flemming Sørensen 
1971     Maler Kasper Heiberg 
1971     Maler Richard Winther 
1971     Arkitekt Tyge Arnfred 
1970     Maler Paul Gadegaard 
1970     Maler Erling Jørgensen 
1970     Arkitekt Knud Holscher 
1970     Keramiker Christian Poulsen 
1969     Maler Kjeld Hansen 
1969     Arkitekt Ole Nørgård 
1969     Maler Jørgen Haugen Sørensen 
1969     Billedhugger Willy Ørskov 
1968     Maler Agnete Bjerre 
1968     Arkitekt Rigmor Andersen 
1968     Arkitekt Annelise Bjørner 
1968     Billedhugger Ib Braase 
1967     Maler Poul Ekelund 
1967     Maler Erling Frederiksen 
1967     Maler Agnete Varming 
1967     Arkitekt Knud Friis 
1967     Arkitekt Elmar Moltke Nielsen 
1967     Billedhugger Gunnar Westman 
1966     Maler Poul Bjørklund 
1966     Arkitekt Arne Gravers 
1966     Arkitekt Johan Richter 
1966     Maler Søren Georg Jensen 
1965     Maler Frede Christoffersen 
1965     Maler Reidar Magnus 
1965     Arkitekt Henning Larsen 
1965     Billedhugger Erik Thommesen 
1964     Maler Albert Mertz 
1964     Maler Sig. Vasegaard 
1964     Arkitekt Lis Ahlmann 
1963     Maler Anna Klindt Sørensen 
1963     Maler Jeppe Vontillius 
1963     Arkitekt Henning Jensen 
1963     Arkitekt Torben Valeur 
1963     Maler Gertrud Vasegaard 
1963     Billedhugger Agnete Madsen 
1962     Maler Preben Hornung 
1962     Maler Svend Engelund 
1962     Arkitekt Bertel Udsen 
1961     Maler Flemming Bergsøe 
1961     Maler Jørgen Andersen Nærum 
1961     Arkitekt Willy Hansen 
1961     Arkitekt Karen & Ebbe Clemmensen 
1960     Maler Ejler Bille 
1960     Maler Sven Havsteen-Mikkelsen 
1960     Arkitekt Poul Kjærgaard 
1960     Arkitekt Poul Kjærholm 
1960     Billedhugger Henry Luckow-Nielsen 
1959     Maler Egill Jacobsen 
1959     Maler Ole Kielberg 
1959     Arkitekt Jørn Nielsen 
1959     Arkitekt Jørgen Bo 
1959     Billedhugger Bent Sørensen 
1958     Maler Harald Leth 
1958     Arkitekt Holger Jensen 
1958     Arkitekt Vilhelm Wohlert 
1957     Maler Albert Gammelgaard 
1957     Maler Karl Bovin 
1957     Arkitekt Jørn Utzon 
1957     Arkitekt Erik Christian Sørensen 
1957     Billedhugger Helge Holmskov 
1956     Maler Carl Østerbye 
1956     Arkitekt Erik Herløw 
1956     Arkitekt Hans J. Wegner 
1955     Maler S. Danneskjold-Samsøe 
1955     Maler Chr. Daugaard 
1955     Arkitekt Eva & Nils Koppel 
1954     Maler Mogens Zieler 
1954     Maler Kaj Ejstrup 
1954     Arkitekt Viggo Møller-Jensen 
1954     Billedhugger Hjalte Skovgaard 
1953     Maler Kaj Mottlau 
1953     Maler Petri Gissel 
1953     Arkitekt Halldor Gunnløgsson 
1953     Arkitekt Ole Hagen 
1953     Billedhugger William Gersel 
1953     Billedhugger Jørgen Thoms 
1952     Maler Helge Nielsen 
1952     Maler Dan Sterup-Hansen 
1952     Arkitekt P.E. Hoff 
1952     Arkitekt B. Windinge 
1951     Maler Holger J. Jensen 
1951     Maler Hans Bendix 
1951     Arkitekt Hans Hansen 
1951     Arkitekt Helge Refn 
1951     Billedhugger Henning Seidelin 
1951     Billedhugger Grethe Bagge 
1950     Maler Carl-Henning Pedersen 
1950     Maler Richard Mortensen 
1950     Arkitekt Børge Mogensen 
1949     Maler Egon Mathiesen 
1949     Arkitekt Edvard Klindt-Larsen 
1949     Arkitekt Hans Georg Skovgaard 
1949     Billedhugger Agnete Jørgensen 
1949     Billedhugger August Keil 
1948     Maler Lauritz Hartz 
1948     Maler Svend Johansen 
1948     Maler Mogens Andersen 
1948     Maler Knud Hansen 
1948     Arkitekt Stephensen 
1948     Billedhugger Tove Olafsson 
1947     Maler Ville Jais Nielsen 
1947     Maler Bizzie Høyer 
1947     Maler Juliane Sveinsdottir 
1947     Arkitekt Finn Juhl 
1947     Billedhugger Ejgill Vedel Schmidt 
1946     Maler Sophie Pedersen 
1946     Maler Paul Sørensen 
1946     Arkitekt F. Grut 
1946     Billedhugger J. Gudmundsen-Holmgreen 
1946     Billedhugger Ulf Rasmussen 
1945     Maler Erik Hoppe 
1945     Arkitekt Ole Søndergaard 
1945     Arkitekt Arne Ludvigsen 
1945     Arkitekt C.Th. Sørensen 
1945     Arkitekt C.F. Møller 
1945     Arkitekt Tyge Holm 
1945     Billedhugger Inge Finsen 
1944     Maler Carl Jensen 
1944     Maler Axel Skjelborg 
1944     Arkitekt Eske Kristensen 
1944     Billedhugger Gottfred Eickhoff 
1944     Billedhugger Knud Nellemose 
1943     Maler Christine Swane 
1943     Maler Povl Schrøder 
1943     Arkitekt Viggo S. Jørgensen 
1943     Arkitekt Hans Chr. Hansen 
1943     Billedhugger Kaj Louis Jensen 
1943     Billedhugger Agnes Lunn 
1943     Billedhugger Aage Nielsen-Edwin 
1942     Maler Niels Grønbech 
1942     Maler Elof Risebye 
1942     Billedhugger Anker Hoffmann 
1942     Billedhugger Hugo Liisberg 
1941     Maler Victor Haagen Müller 
1941     Maler Otto Nielsen 
1941     Arkitekt Frits Schlegel 
1941     Arkitekt Vilh. Lauritzen 
1941     Billedhugger Gunnar Hansen 
1941     Billedhugger Aage Petersen 
1940     Maler Søren Hjorth Nielsen 
1940     Arkitekt Erik Møller 
1940     Billedhugger Astrid Noack 
1940     Billedhugger Henrik Starcke 

Thorvald Bindesbøll Medaljen

image image

Med Thorvald Bindesbøll Medaljen kan Akademiet udmærke et menneske, der har ydet en indsats af høj kvalitet inden for brugskunst og industriel grafik.



2014     Designer Bo Linnemann  (motivering og værker)
2012     Designer, Grafisk tilrettelægger Carl-Henrik Kruse Zakrisson  (motivering og værker)
2012     Arkitekt Kasper Salto  (motivering og værker)
2011     Arkitekt Cecilie Manz  (motivering og værker)
2011     Arkitekt Ove Rix  (motivering og værker)
2010     Keramiker Esben Lyngsaa Madsen  (motivering og værker)
2009     Møbelhåndværker og møbelproducent Ejnar Pedersen  (motivering og værker)
2009     Glarmester Per Hebsgaard  (motivering og værker)
2008     Arkitekt Astrid Krogh  (motivering og værker)
2008     Broncestøber Peter Jensen  (motivering og værker)
2008     Stenhuggermester Flemming Brian Nielsen  (motivering og værker)
2007     Arkitekt Louise Campbell  (motivering og værker)
2005     Arkitekt Jette Valeur Gemzøe  (motivering)
2004     Designer Ole Jensen  (motivering)
2003     Arkitekt Jane Reumert  (motivering)
2003     Bogtilrettelægger / designer Michael Jensen  (motivering)
2002     Litograf Peter Bramsen  (motivering)
2002     Kobbertrykker Niels Borch Jensen  (motivering)
2002     Litograf Peter Johansen  (motivering)
2001     Arkitekt Bodil Manz  (motivering)
2000     Arkitekt Jens Møller-Jensen  (motivering)
1999     Fotograf Krass Clement  (motivering)
1999     Designer Nanna Dietzel  (motivering)
1998     Fotograf Jens Lindhe 
1998     Tekstildesigner Vibeke Riisberg 
1997     Maler Bente Hansen 
1997     Arkitekt Puk Lippmann 
1996     Arkitekt Erik Magnussen 
1996     Designer Per Mollerup 
1996     Arkitekt Ole Søndergaard 
1994     Grafikker Erik Ellegaard Frederiksen 
1994     Billedkunstner Ursula Munch-Petersen 
1994     Grafikker Austin Grandjean 
1994     Fotograf Kirsten Klein 
1993     Arkitekt Myre Vasegaard 
1992     Fotograf Rigmor Mydtskov 
1991     Maler Ruth Malinowski 
1991     Designer Ole Palsby 
1988     Arkitekt Klavs Helweg-Larsen 
1986     Keramiker Lisbet Munch-Petersen 
1986     Arkitekt Claus Achton Friis 
1985     Keramiker Erik Nyholm 
1985     Maler Gutte Eriksen 
1985     Fotograf Viggo Rivad 
1984     Keramiker Lisa Engquist 
1983     Billedhugger Arje Griegst 
1983     Arkitekt Grethe Meyer 
1983     Designer Jakob Jensen 
1982     Væveren Kim Naver 
1981     Fotograf Keld Helmer-Petersen 
1981     Arkitekt Gertrud Vasegaard 

N.L. Høyen Medaljen

image image

Med N.L. Høyen Medaljen kan Akademiet udmærke et menneske, der har ydet en indsats af høj kvalitet inden for forskning, fortolkning eller formidling af de skønne kunster.



2014     Kunsthistoriker Hanne Raabyemagle  (motivering)
2014     Kunsthistoriker Sanne Kofod Olsen  (motivering)
2013     Arkitekt Thomas Bo Jensen  (motivering og værker)
2013     Museumsinspektør Teresa Nielsen  (motivering og værker)
2012     Kunsthistoriker, Dr. Phil. Mikael Wivel  (motivering og værker)
2012     Udstillingsleder Karen Lintrup  (motivering og værker)
2012     Arkitekt Cort Ross Dinesen  (motivering og værker)
2011     Kunsthistoriker Mikkel Bogh  (motivering og værker)
2010     Kunstkritiker og ph.d. Mette Sandbye  (motivering og værker)
2009     Kunstkritiker Gertrud Købke Sutton  (motivering og værker)
2008     Maler Steen Møller Rasmussen  (motivering og værker)
2008     Arkitekt Steen Estvad Petersen  (motivering og værker)
2008     Arkitekt Merete Ahnfeldt-Mollerup  (motivering)
2007     Arkitekt Jan Gehl  (motivering og værker)
2007     Arkitekt Jens Kvorning  (motivering)
2007     Maler Jesper Fabricius  (motivering og værker)
2007     Kunsthistoriker Leila Krogh  (motivering og værker)
2006     Arkitekt Gregers Algreen-Ussing  (motivering)
2006     Kunsthistoriker Mogens Nykjær  (motivering)
2006     Kunstbibliotek-ejer Knud Pedersen  (motivering)
2005     Kunsthistoriker, mag.art. Lene Burkard  (motivering)
2004     Arkitekt Malene Hauxner  (motivering)
2004     Arkitekt Lars Marcussen  (motivering)
2004     Kurator John Hunov  (motivering)
2004     Kunsthistoriker Bente Scavenius  (motivering)
2003     Forlægger Torsten Bløndal  (motivering)
2003     Kunsthistoriker Poul Vad  (motivering)
2002     Maler Bodil Kaalund  (motivering)
2002     Journalist Henrik Sten Møller  (motivering)
2002     Professor Carsten Thau  (motivering)
2001     Kunsthistoriker Charlotte Christensen  (motivering)
2001     Arkitekt Kjeld Kjeldsen  (motivering)
2001     Arkitekt Annemarie Lund  (motivering)
2001     Arkitekt Nils-Ole Lund  (motivering)
2000     Kunsthistoriker Ulla Strømberg  (motivering)
2000     Arkitekt Kjeld Vindum  (motivering)
1999     Kunsthistoriker Henrik Bramsen  (motivering)
1999     Kunsthistoriker Grete Zahle  (motivering)
1998     Arkitekt Kim Dirckinck-Holmfeld 
1998     Kulturredaktør Poul Erik Tøjner 
1998     Direktør for Ny Carlsbergfondet Karsten Ohrt 
1998     Kunsthistoriker Ejner Johansson 
1996     Museumsinspektør Troels Andersen 
1996     Arkitekt Allan de Waal 
1995     dr.phil. Else Marie Bukdahl 
1995     Arkitekt Kjeld de Fine Licht Licht 
1994     Arkitekt Poul Erik Skriver 
1993     Direktør Hans Edvard Nørregård-Nielsen 
1992     Arkitekt Arne Karlsen 
1992     Kunsthistoriker Mogens Krustrup 
1991     Maler Per Arnoldi 
1990     mag.art. Lisbet Balslev Jørgensen 
1989     Arkitekt Hans Erling Langkilde 
1989     mag.art. Erik Fischer 
1988     Arkitekt Tobias Faber 
1987     Arkitekt Robert Dahlmann 
1987     Arkitekt Holger Windfeldt Schmidt 
1986     Forlægger Hans Jørgen Brøndum 
1986     Billedhugger Poul Hansen 
1985     Arkitekt Ole Thomassen 
1985     Kunsthandler Viggo Clausen 
1984     Fotograf Poul Pedersen 
1984     Arkitekt Elna Møller 
1984     TV-producer Ole Braunstein